Policie ČR - www.policie-čr.cz Přeskočit na hlavní obsah | Přeskočit na navigaci
Klíčová slova webu

Policie České Republiky, hledané osoby, pátrání po osobách, FBI, městská policie, Stb seznamy, bodové hodnocení, přestupky řidičů, dopravní nehody, autonehody, zákony, CIA, policejní sbory v zahraničí, kriminalistika, přestupky, policejní aféry, INTERPOL, policista, pátrání, POLICIE ČR

Policie: 158   |   Hasiči: 150   |   Záchranná služba: 155   |   Tísňová volání: 112   |   Městská policie: 156

Navigace

Anketa

Považujete za správné zavedení povinnosti užívat zimní pneu?


Vraždící účetní Miroslav Šmíd pro peníze rozřezal ženu.

obrázek ke článku: Vraždící účetní Miroslav Šmíd pro peníze rozřezal ženu.

Když v pondělí 23. dubna roku 1951 pracovníci zdymadla v Klecánkách vytáhli z řeky Vltavy balík a otevřeli ho závládlo mezi nimi zděšení. Balík obsahoval do dvou vínových přikrývek zabalený trup ženského těla bez hlavy a dolních končetin.

Policejní pátrání
Začalo policejní vyšetřování. O týden později byl potápěči ze stejného místa vytažen druhý balík obsahující tentokrát hlavu a dolní končetiny. Stáří ženy bylo odhadováno mezi dvaceti a třiceti roky a zavražděna byla již před několika dny, jelikož tělo bylo podle pitvy ve vodě delší dobu.

Totožnost oběti
Na základě lékařského posudku byl sestaven přibližný popis oběti a úkolem kriminalistů bylo vypátrat totožnost oběti. Že se jedná o pětadvacetiletou úřednici Hertu Černíkovou zjistilo již druhý den velitelství Národní bezpečnosti v Praze. Tělo identifikoval její manžel.
Dále bylo zjištěno, že oběť si vyzvedla 17. dubna z banky větší finanční částku. Poté již nebyla spatřena. Vyšetřovatelé považovali jako nejpravděpodobější, že Hertu Černíkovou někdo vlákal do auta a poté ji okradl a zavraždil. Rozřezáním těla se snažil ztížit identifikaci.

Podezřelí
Pátrání se zaměřilo na osoby z blízského okolí oběti, vlastnící nejlépe motorové vozidlo. Ve skupině podezřelých a vyslýchaných se objevil i Miroslav Šmíd. Třiatřicetiletý, ženatý účetní. Ten sice auto kdysi vlastnil, ale zhruba před dvěma měsíci jej prodal.
Účetní od počátku popíral jakoukoliv možnost účásti na vraždě, ale jeho suverenita se začala vytrácet již při druhém výslechu. Kriminalisté zjistili, že Šmíd se svojí milenkou často vyrážel za zábavou do nočních podniků. Příjmy účetního však na takto nákladný život nemohly stačit.
Past zklapla v momeňtě kdy vyšlo najevo, že si Šmíd 13. dubna vypůjčil od svého známého auto, které bylo nalezeno poblíž podniku, kde pracoval.

Místo činu
Pod tíhou těchto důkazů a po následné domovní prohlídce se Miroslav Šmíd nakonec přiznal. Hertu Černíkovou znal, věděl i o jejích pravidelných výběrech v bance.
Oběť vylákal v den vraždy do bytu své milenky. Zde ji hrubě napadl a udeřil sedmnáckrát kilogramovým závažím do hlavy. Bezvládnou Černíkovou odnesl do koupely a zde svůj hrůzný čin dokonal, tím že jí do oblasti hrudníku zasadil kancelářskými nůžkami pět bodných ran. Vrah oddělil nožem hlavu a nohy. Ostatky zabalil do kufru a krabice od radia.
S nakládáním těchto zavazadel do auta mu pomáhaly jeho přítelkyně se svou matkou. Ty se také později snažily odstranit z bytu všechny stopy krve. Poté Šmíd odjel automobilem směr Roztoky, našel si vhodné místo a ostatky své oběti svrhl do Vltavy.

Rozsudek a trest
Bestiálním činem si účetní Miroslav Šmíd na své konto mohl naposledy zaúčtovat sedmašedesát tisíc korun, které odcizil oběti Hertě Černíkové. Soud potvrdil trest v té době nejvyšší, trest smrti. Jeho milenka se svojí matkou vyfasovaly deset a osm let nepodmíněně.

Všeobecný zájem vyustil ve zfilmování a stal se předlohou pro jeden díl seriálu Třicet případů majora Zemana - Kvadratura ženy.

foto: Muzeum Policie

obrázek ke článku: Vraždící účetní Miroslav Šmíd pro peníze rozřezal ženu. obrázek ke článku: Vraždící účetní Miroslav Šmíd pro peníze rozřezal ženu. obrázek ke článku: Vraždící účetní Miroslav Šmíd pro peníze rozřezal ženu. obrázek ke článku: Vraždící účetní Miroslav Šmíd pro peníze rozřezal ženu. obrázek ke článku: Vraždící účetní Miroslav Šmíd pro peníze rozřezal ženu. obrázek ke článku: Vraždící účetní Miroslav Šmíd pro peníze rozřezal ženu. obrázek ke článku: Vraždící účetní Miroslav Šmíd pro peníze rozřezal ženu. obrázek ke článku: Vraždící účetní Miroslav Šmíd pro peníze rozřezal ženu. obrázek ke článku: Vraždící účetní Miroslav Šmíd pro peníze rozřezal ženu. obrázek ke článku: Vraždící účetní Miroslav Šmíd pro peníze rozřezal ženu. obrázek ke článku: Vraždící účetní Miroslav Šmíd pro peníze rozřezal ženu. obrázek ke článku: Vraždící účetní Miroslav Šmíd pro peníze rozřezal ženu. obrázek ke článku: Vraždící účetní Miroslav Šmíd pro peníze rozřezal ženu. obrázek ke článku: Vraždící účetní Miroslav Šmíd pro peníze rozřezal ženu. obrázek ke článku: Vraždící účetní Miroslav Šmíd pro peníze rozřezal ženu. obrázek ke článku: Vraždící účetní Miroslav Šmíd pro peníze rozřezal ženu.
Plechové disky
Plechové disky a levné pneu - také jako komplety s pneumatikami

Komentáře:

Dosud nebyl vložen žádný komentář!


Vyhledávání

Aktuálně na webu

Chcete reagovat na některý článek, událost, chování policistů? Ke každému článku můžete přidat vlastní komentář. Více informací »

Reklama


Reklama