Policie ČR - www.policie-čr.cz Přeskočit na hlavní obsah | Přeskočit na navigaci
Klíčová slova webu

Policie České Republiky, hledané osoby, pátrání po osobách, FBI, městská policie, Stb seznamy, bodové hodnocení, přestupky řidičů, dopravní nehody, autonehody, zákony, CIA, policejní sbory v zahraničí, kriminalistika, přestupky, policejní aféry, INTERPOL, policista, pátrání, POLICIE ČR

Policie: 158   |   Hasiči: 150   |   Záchranná služba: 155   |   Tísňová volání: 112   |   Městská policie: 156

Navigace

Anketa

Považujete za správné zavedení povinnosti užívat zimní pneu?


Jaroslav Papež vraždil v promítací kabině při představení

obrázek ke článku: Jaroslav Papež vraždil v promítací kabině při představení

V neděli 5. června 1966 začala matka Josefa Neumanna svého tehdy 11 letého syna postrádat. Prohledala okolí, zašla i do pasáže kina Metro a nakonec zmizení svého syna nahlásila Veřejné Bezpečnosti.

Když nebyl malý Pepík Neumann nalezen ani druhého dne začala být situace velmi vážná a pátraní intenzivnější.
Bohužel ani přes veškerou snahu vyšetřovatelů nebyl chlapec objeven po několik následujících dnů a vše již nasvědčovalo, že se stal obětí násilného trestného  činu.
Ve čtvrtek 9. června 1966 přijala Bezpečnost hlášení o šíření podezřelého zápachu v kině Metro. Po příjezdu na místo zkušení kriminalisté již dobře věděli,  že zápach pochází z rozkládajícího se těla. Mrtvola byla nalezena v akumulátorovně zaházená nejrůznějšími předměty.

Vyšetřování
Že se jedná o vraždu bylo patrné na první pohled. Nařízená soudní pitva prokázala pohlavní zneužití, 36 bodných ran a škrcení provazem v jehož důsledku nastala smrt. Když vyšetřovatelé zjistili, že mezi zaměstnanci kina je i Jaroslav Papež, dříve trestaný za pohlavní zneuživání malých chlapců, který měl navíc určen nástup výkonu trestu za předchozí činy v období 6 - 11.června 1966 a v inkriminovaný den v neděli 5.června byl na pracovišti přítomen a promítal,  nabyli téměř 100% jistotu, že mají vraha.
Druhý den ráno, 10. června 1966 pět dní po vraždě, byl Jaroslav Papež zadržen při domovní prohlídce. Ukrýval se ve skrýši pod hromadou prken ve svém bydlišti v domku v Chodově, kde žil se svojí matkou. K vraždě se doznal.

Profil pachatele
Jaroslav Papež měl od svého mládí problémy s učením. Absolvoval pouze 7 ročníků základní školy a navíc s velice mizerným, podprůměrným prospěchem. Jeho poslední vysvědčení zdobily čtyři nedostatečné. Dále se vyučil košíkářem. Pedagogy byl však hodnocen jako skromný a tichý s přátelským vztahem k ostatním  spolužákům. Kamarády však neměl.
Bohatá byla i jeho kriminální éra. Prvně se před vyšetřovtele dostal v září 1962 za osahávání 10letého chlapce. O rok poději se dopustil stejného činu, kdy vysvlékl  12letého chlapce, osahával jej a bodal jehlou do ruky. Další obět jeho zvrhlého sexuálního chování byl o deset dnů později další 10letý chlapec, kterého navíc škrtil. Toto počínání mu vyneslo v roce 1964 trest odnětí svobody ve výši jednoho roku s odkladem na tři léta. K tomu mu byla nařízena i ústavní protialkoholní léčba v jejímž průběhu mu byla léčba změněna na ambulantní.
Jenže přišel srpen 1965 a Papež spáchal další sexuální delikty na dětech. Přesto nebyl vzat do vazby, pouze byl jeho duševní stav předmětem zkoumání na psychiatrii v Bohnicích. Propušten byl v březnu 1966. O měsíc později by odsouzen nepodmíněně k 8 měsícům vězení, plus trest předchozí trest jednoho roku. Do vězení měl nastoupit právě v období svého posledního zločinu, tedy v období od 6. do 11. června 1966.

Co se stalo v osudný den
Osudný den, 5. června 1966 vypil Jaroslav Papež už dopoledne několik piv. Poté nastoupil do služby v biografu Metro, kde pracoval jako promítač. Okolo 14 hodiny si všiml, že v pasáži postává malý osamělý chlapec. Nalákal jej do kabiny pod záminkou, že odtud může sledovat nepřístupné filmové představení "Komisař Maigret zuří". Pak chlapce vysvlékl, začal osahávat, ostříhal jej a přitom se sexuálně ukájel. Poté začal chlapce bodat do celého těla s cílem jej usmrtit. Své počínání přerušil v okamžiku kdy doběhl filmový pás a lidé v sále začali projevovat svou nelibost a zřízenec kina na promítače zvonil. V tuto dobu chlapec ještě žil a snažil se doplazit ke dveřím. Po výměně koutouče však Jaroslav Papež svůj hrůzný čin dokonal. Vzal provaz, chlapce uškrtil a tělo odtáhl do akumulátorové šachty.
Zde jej později našli vyšetřovatelé.

Soud, rozsudek a trest
Brutální vražda teprve 11letého chlapce se sexuálním motivem šokovala celou českosloveskou veřejnost a to natolik, že soud obdržel během soudního líčení s Jaroslavem Papežem petici se 860 podpisy lidí, žádající pro něj trest smrti.

Za své činy si u Městského soudu v Praze vyslechl rosudek odsuzující jej k trestu smrti. Papež se odvolal a tak případ brutální vraždy malého Pepíka Neumanna putoval před Nejvyšší soud. Z lékařského posudku vyplynulo, že vrah trpí sexuální deviací se sadistickými sklony. Jeho pohlavní vývoj byl zaostalý, na stupni psychosexuálního infantilismu. O své úchylce však Jaroslav Papež byl informovan a od lékařů upozorňován na možné důsledky po požití většího množství piva.
Soud tedy nakonec původní trest potvrdil. Trest smrti tak mohl, a také byl,

Pro potřeby článku bylo čerpáno především z Muzea zločinu - www.kriminalistika.eu a dalších zdrojů na internetu. Foto: Muzeum Policie.

obrázek ke článku: Jaroslav Papež vraždil v promítací kabině při představení obrázek ke článku: Jaroslav Papež vraždil v promítací kabině při představení obrázek ke článku: Jaroslav Papež vraždil v promítací kabině při představení obrázek ke článku: Jaroslav Papež vraždil v promítací kabině při představení obrázek ke článku: Jaroslav Papež vraždil v promítací kabině při představení obrázek ke článku: Jaroslav Papež vraždil v promítací kabině při představení obrázek ke článku: Jaroslav Papež vraždil v promítací kabině při představení obrázek ke článku: Jaroslav Papež vraždil v promítací kabině při představení
Plechové disky
Plechové disky a levné pneu - také jako komplety s pneumatikami

Komentáře:

Superpolda | 04. 06. 2008 - 14:20:19

Skvělá VB

Opravdu musím pochválit tehdejší Veřejnou bezpečnost. Tehdy ještě neměla VB k dizpozici ani z daleka tak moderní a užitečné přístroje a pomůcky jako dnešní policie. Veřejná bezpečnost provedla skvělou práci a myslím, že pokud někdo zavraždí neviného jedenáctiletého chlapce, tak si trest smrti zaslouží.


Vyhledávání

Aktuálně na webu

Chcete reagovat na některý článek, událost, chování policistů? Ke každému článku můžete přidat vlastní komentář. Více informací »

Reklama


Reklama