Policie ČR - www.policie-čr.cz Přeskočit na hlavní obsah | Přeskočit na navigaci
Klíčová slova webu

Policie České Republiky, hledané osoby, pátrání po osobách, FBI, městská policie, Stb seznamy, bodové hodnocení, přestupky řidičů, dopravní nehody, autonehody, zákony, CIA, policejní sbory v zahraničí, kriminalistika, přestupky, policejní aféry, INTERPOL, policista, pátrání, POLICIE ČR

Policie: 158   |   Hasiči: 150   |   Záchranná služba: 155   |   Tísňová volání: 112   |   Městská policie: 156

Navigace

Anketa

Používáte ve vozidle antiradar?

ano
2199 hlasů v anketě 2199
ne
3193 hlasů v anketě 3193

Považujete za správné zavedení povinnosti užívat zimní pneu?


Pořizování zvukových a obrazových záznamů příslušníků Policie Čr ve službě

obrázek ke článku: Pořizování zvukových a obrazových záznamů příslušníků Policie Čr ve službě

Stanovisko k pořizování obrazových či zvukových záznamů příslušníků Policie Čr ve službě nezainteresovanými osobami ze strany veřejnosti.

Dobrý den,
nevíte náhodou jak je to s pořízením fotografie zasahujícího policisty včetně jeho obličeje a služebního čísla? Ze strany policisty mě bylo řečeno, že je to zakázáno.
Děkuji
Stanislava Volrábová.

Paní Volrábová, v odpovědi na Váš dotaz přetiskujeme stanovisko ředitele odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra ke stejnému dotazu.

1. Příslušníci Policie ČR při plnění zákonných úkolů, mezi které ochrana bezpečnosti osob a majetku a zajišťování veřejného pořádku patří, vykonávají působnost orgánu veřejné správy. Dle čl. 2 odst. 4 zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, v platném znění, muže každý občan činit, co není zákonem zakázáno. Pořizování obrazových snímků a zvukových a obrazových záznamu je upraveno v zákone c. 40/1964 Sb., občanský zákoník, v platném znění. Dle § 12 odst. 1 tohoto zákona mohou být obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobnostní povahy pořízeny nebo použity s jejím svolením. Podle odst. 3 téhož ustanovení mohou být tyto bez svolení fyzické osoby pořízeny nebo použity přiměřeným způsobem též pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové a televizní zpravodajství. Takovéto použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby, kterými jsou právo na ochranu cti, důstojnosti, dobrého jména, pověsti i soukromí fyzické osoby.

Při provádění služebních zákroků policisté nevystupují jako soukromé fyzické osoby, tudíž pořízení audio a videozáznamu nebo fotografie jejich jednání a chování nemůže být  posuzováno jako zásah do jejich osobnostních práv, napr. práva na soukromí. Pořizování obrazových či zvukových záznamů při provádění služebních záznamů občany na místě veřejnosti přístupném není zákonem zakázáno. Občané mohou takovéto záznamy pořizovat a dále poskytovat k využití sdělovacím prostředkům, a to také v případě, že mají podezření na porušení zákona ze strany příslušníka Policie ČR. V tomto případě může být pořízený záznam předán inspekci ministra vnitra,  která jej vyhodnotí a případně jej muže použít jako důkaz v trestním řízení proti policistovi.

Pořízení záběrů obsahujících identifikační číslo příslušníka Policie ČR či registrační číslo služebního vozidla není v rozporu se zákonem, neboť ani v tomto případě není pořízením záběru zasahováno do osobnostních práv, ani nejsou zveřejňovány osobní údaje. Identifikační číslo nelze považovat za osobní údaj ve smyslu zákona c. 101/2000 Sb., o ochrane osobních údaju a změně dalších předpisu, v platném znění. Identifikační číslo je dle vyhlášky Ministerstva vnitra c. 25/1998 Sb., o vnějším označení policie a prokazování příslušnosti k policii, v platném znění, jedním z odznaku policie. Identifikační číslo má být viditelně umístěno na služebním stejnokroji na levé straně prsou policisty. Jedním z důvodu pro viditelné nošení identifikačního čísla je následná identifikace konkrétního policisty, např. na základě informací poskytnutých občany.

Jak je již uvedeno výše, příslušníci Policie ČR při plnění zákonných úkolů vykonávají působnost orgánu veřejné správy. Z principu demokratické společnosti vyplývá, že občané mohou výkon této moci přiměřeným způsobem kontrolovat. Takovouto kontrolou může být právě pořízení audio a videozáznamu nebo fotografie jejich jednání a chování a jejich následné využití, např. sdělovacími prostředky.

MINISTERSTVO VNITRA
Mgr. Michal MAZEL
ředitel odboru bezpečnostní politiky

Plechové disky
Plechové disky a levné pneu - také jako komplety s pneumatikami

Komentáře:

Ten_kdo_maká_aby_vás_měli_z_čeho_platit | 12. 01. 2010 - 12:56:07

Ten_kdo_maká_aby_vás_měli_z_čeho_platit

Tak to je for,jednoho dne kamaráda napadl nějaký hospodský typ za to,že si pohladil jeho psa.Po příjezdu policie policisté bez váhání zamířily knám a člověka který napadl kamaráda nechali dál vklidu sedět u piva.Ale otom nemluvil,po tom co mě odvezli na stanici,řádně ZKLIDNILI, a kvuli mé rozčilenosti z celé situace mě pak odvezli na záchytku kde mě kopali od auta až k doktorům a po tom co mě policista nakop hned jak otevřel dveře od auta do přirození sem vytahl telefon a toho chcípáka sem si vyfotil.Hadejte co se stalo druhý den když mě ráno pustili ze záchytky.V telefonu nic a protože ty jantaři neuměli používat kapesní playstation a ani nevěděli jak ho použít,tak si ho pro jistotu vzali celej. Co na to říct už je to pár let z5.škoda 10000 za playstation s hrama a 8mi gigovou kartou a další 2000 za noc na záchytce
policie ČR děkuji ti

Radegast | 17. 05. 2008 - 09:37:44

Realita je úplně jiná !

Ćeský občan nemá žádné práva ani za přítomnosti policie ČR. V jednom opraveném podchodě padala omítka lidem na hlavu. Když si to chtěli kolemdoucí vyfotit, bylo jim bráněno ze strany soukromé agentury a managmentu přiléhajícího objektu, bylo jim záměrně stíněno těly a rukama v pořízení záznamu a to ve více případech, dále byli zastrašování soudním řízením a podobnýma žvástama.... policie ČR stála 3 metry vedle a byla přítomná incidentu, myslíte si že nějak zakročila ? Zcela evidentně se jednalo o mezování osobní svobody ze strany soukromého subjektu na veřejněpřístupném prostranství. Tak pracuje policie ČR ... na lince 158 zazněla klasická odpověd...pokud se domnívate že byla dotčena vaše práva, můžete podat trestní oznámení. VÝSMĚCH ...

Sec89 | 08. 03. 2008 - 16:58:05

Bordel?

Bordel? Jo je tu, ale reknete kde neni. Bez policie by jste se klepaly strachy a nedosli by jste si v klidu ani na zachod. A ohledne tech cisel? Jdete na ne slusne a neni duvod aby je vym nedali a hlavne neni duvod potom se jich na ne ptat. Je to o slusnosti. My vrstevnici je nemaji radi. Proc? Nechovaj se k nim slusne maji s nimy problem, ale co by jste cekali? Budte radi ze je tak jak je. Muze byt hur.

kalkos | 04. 03. 2008 - 12:47:02

Pořizování záznamů policie

Vážený Karlíku asi je to tak.Nebotˇse odpovědi nikde nedočkáte.To svědčí o bordelu u policie i v "našem státě".Jak teda chtějí plnit logo,které vozí na svých autech?Je to pro výsměch!!!!!!

Karlík | 21. 02. 2008 - 16:44:40

Služební číslo

Así neodpoví. Tyhle stránky totiž nejsou oficiální prezentací, ale amaterským projektem. Takže pokud už někdo z policejního prezidia čte, tak stejně nemá povinnost odpovídat. Určitě ale tyhle stránky navštěvuje mnoho policistů a ty by třeba poradit mohli.
Já osobně si myslí, že tuhle povinnost policie má. Alespoň je to logické.

kalkos | 20. 02. 2008 - 21:02:01

číslo policisty

Odpoví někdo z policejního presidia na tento dotaz?????

kalkos | 15. 01. 2008 - 20:27:49

Sdělování služ.čísla při telef.hovoru

Zajímalo by mne zda na požádání při telefonickém hovoru je policista povinen pravdivě sdělit své služební číslo když se volající slušně představí.Několikrát mi bylo sděleno že ne.Pak mi to připadá jako za totality t.zv.utajení.


Vyhledávání

Aktuálně na webu

Chcete reagovat na některý článek, událost, chování policistů? Ke každému článku můžete přidat vlastní komentář. Více informací »

Reklama


Reklama