Policie ČR - www.policie-čr.cz Přeskočit na hlavní obsah | Přeskočit na navigaci
Klíčová slova webu

Policie České Republiky, hledané osoby, pátrání po osobách, FBI, městská policie, Stb seznamy, bodové hodnocení, přestupky řidičů, dopravní nehody, autonehody, zákony, CIA, policejní sbory v zahraničí, kriminalistika, přestupky, policejní aféry, INTERPOL, policista, pátrání, POLICIE ČR

Policie: 158   |   Hasiči: 150   |   Záchranná služba: 155   |   Tísňová volání: 112   |   Městská policie: 156

Navigace

Anketa

Používáte ve vozidle antiradar?

ano
2241 hlasů v anketě 2241
ne
3254 hlasů v anketě 3254

Považujete za správné zavedení povinnosti užívat zimní pneu?


Stanovisko k řešení dopravních přestupků policistů

Stanovisko k řešení dopravních přestupků policistů

Abychom předešli případných nedorozuměním či nepřesným interpretacím, upřesňujeme jednotný postup Policie ČR při řešení dopravních přestupků policistů.

Dopravní přestupky policistů jsou řešeny podle zvláštního předpisu, tedy přestupek řeší nadřízený policisty s kázeňskou a personální pravomocí. Tento služební funkcionář s policistou přestupek projedná a vydá rozhodnutí, součástí kterého je i určení sankce. Sankce, která je policistovi uložena, vychází z podstaty zákona č. 200/1990 Sb. o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, a je tedy zcela srovnatelná s pokutou, která je za stejný přestupek uložena kterémukoli jinému řidiči.

Pokud se jedná o přestupek, který spadá do bodového hodnocení, služební funkcionář je povinen ve stanovené lhůtě do 5 pracovních dnů odeslat příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností rozhodnutí ve věcech kázeňských. Trestné body následně uděluje policistovi příslušný úřad, nikoli Policie ČR. Ostatně, policie neuděluje trestné body ani jiným řidičům.

Právní rozbor Ústavu státu a práva Akademie věd ČR ze dne 20. března 2007 je policii znám, ale tento právní rozbor se nijak netýká uplatňovaného postupu policie při řešení dopravních přestupků policistů.

zdroj: MVČr - kpt. Mgr. Pavel Hanták - KPP PIS PP ČR


Vyhledávání

Aktuálně na webu

Chcete reagovat na některý článek, událost, chování policistů? Ke každému článku můžete přidat vlastní komentář. Více informací »

Reklama


Reklama